Zależnie od tego, co modelujesz w programie SketchUp lub tego w jakim jesteś momencie procesu modelowania 3D, prawdopodobnie faworyzujesz niektóre narzędzia względem innych. W programie SketchUp sam decydujesz, które paski narzędzi chcesz zobaczyć. Paski narzędzi są zorganizowane w różny sposób w systemie Microsoft Windows i Mac OS. W tej sekcji odkryjesz opcje dostosowywania pasków narzędzi SketchUp dla bieżącego systemu operacyjnego.

W programie SketchUp na Mac OS pasek narzędzi jak również kilka palet narzędzi znajdują się na górze. Można dostosować jakie narzędzia pojawiają się na pasku narzędzi i zdecydować o ich widoczności.
Aby dostosować pasek narzędzi w górnej części interfejsu programu SketchUp, należy wykonać następujące czynności:

  • Wybierz sposób wyświetlania ikon i tekstu. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku narzędzi, a następnie wybierz, czy chcesz zobaczyć ikony, ikony i tekst, czy tylko tekst na pasku narzędzi.
  • Ukryj lub wyświetl pasek narzędzi. Jeśli chcesz uzyskać większy obszar rysowania lub po prostu nie korzystać z paska narzędzi, wybierz Widok> Ukryj pasek narzędzi. Alternatywnie kliknij prawym przyciskiem myszy na pasek i wybierz Ukryj pasek narzędzi. Jeśli pasek narzędzi jest ukryty a chcesz go zobaczyć ponownie, wybierz Widok> Pokaż pasek narzędzi.
  • Wybierz które narzędzia pojawiają się na pasku narzędzi. Jeśli chcesz widzieć na pasku tylko te narzędzia, które wykorzystujesz najczęściej, wybierz polecenie Widok> Dostosuj pasek narzędzi lub kliknij prawym przyciskiem myszy na pasek i wybierz Dostosuj pasek narzędzi z menu, które się pojawi. Zobaczysz okno dialogowe, które zawiera wszystkie narzędzia SketchUp. Aby dodać narzędzie, przeciągnij je na pasek narzędzi. Aby usunąć narzędzie, przeciągnij je z paska narzędzi. Jeśli chcesz przywrócić domyślny zestaw, przeciągnij narzędzia z dołu okna dialogowego do paska narzędzi. Po zakończeniu dostosowywania paska narzędzi kliknij przycisk Gotowe.

 

Można również dostosować widoczność narzędzi, pokazując i ukrywając palety narzędzi. Aby wyświetlić paletę, wybierz Widok> Palety narzędzi a następnie wybierz żądaną paletę narzędzi z menu, które się pojawi. Twoje opcje są następujące:

  • Large toolset: Paleta ta oferuje wygodny zestaw narzędzi najczęściej używanych podczas rysowania, edycji i przeglądania modelu 3D.
  • Google: Paleta ta jest przydatna dla danych geolokalizacyjnych lub terenu.
  • Warehouse: Jeśli chcesz podzielić się modelami z 3D Warehouse lub pobierać rozszerzenia z Extension Warehouse, ta paleta posiada wszystkie odpowiednie narzędzia w pogotowiu.
  • Sandbox: Paleta ta zawiera narzędzia do modelowania siatki TIN, by stworzyć teren lub zaokrąglone przedmioty. Dla użytkowników programu SketchUp Pro, narzędzia Sandbox są domyślnie włączone.

 

Użytkownicy SketchUp Pro widzą również następujące opcje:

  • Solid Tools: Wszystkie te narzędzia pomagają kompleksowo modelować kształty z innymi kształtami. Na przykład, użyć kołka, aby stworzyć otwór, do którego należy dopasować kołek.
  • Advance Camera Tools: Ta paleta jest dla każdego, kto korzysta z narzędzi ACT do modelowania zbiorów filmowych.
  • Dynamic Components: Paleta potrzebna podczas tworzenia komponentów dynamicznych

 

W systemie Windows wszystkie dostępne narzędzia można odnaleźć klikając kolejno w Widok > Paski narzędzi