W LayOut znajduje się mnóstwo narzędzi i funkcji, aby pomóc ci w tworzeniu wysokiej jakości dokumentów i prezentacji swoich modeli SketchUp.


Aby dodać dokumentacji atrakcyjności wizualnej i organizować elementy na każdej stronie, możesz rysować linie i kształty za pomocą narzędzi kształt, które działają podobnie, lecz nie dokładnie tak samo jak narzędzia do rysowania SketchUp. Kluczową różnicą jest to, że w programie SketchUp, rysujesz w trzech wymiarach, natomiast w LayOut rysowanie przebiega jedynie w dwóch wymiarach.
Jeśli chcesz wybrać kolor linii, kształtu lub innego elementu, próbnik kolorów LayOut daje ci kilka sposobów, aby wybrać kolor, włączając koło kolorów  i suwaki RGB lub HSB.
LayOut umożliwia wykonywanie wszystkich podstawowych zadań edycyjnych, takich jak kopiowanie, wklejanie, usuwanie itd. Masz także kilka możliwości  dla wyświetlania prezentacji, oraz zarządzania i nawigowania wszystkimi stronami w dokumencie.

Wskazówka: ) Jedną z najbardziej zaawansowanych funkcji LayOut jest możliwość wstawiania modeli SketchUp do dokumentu. LayOut pozwala na orbitowanie lub przesuwanie, aby zmienić wygląd modelu w dokumencie. A nawet lepiej- jeśli musisz dokonać zmian w modelu SketchUp, LayOut pozwala na zaktualizowanie widoku modelu, dzięki czemu dokument LayOut odzwierciedla projekt – a ty nie musisz wykonywać żadnej dodatkowej pracy!

Oprócz modeli SketchUp, można również wstawić obrazy, takie jak np. logo firmy.

W LayOut przy użyciu narzędzi podobnych do tych, które można znaleźć w programie SketchUp, można dodać tekst, etykiety czy wymiary.
Aby organizować elementy w swoim dokumencie, LayOut pozwala przenosić, rozmieszczać i skalować podmioty. Można również grupować podmioty lub separować elementy na różnych warstwach.
LayOut ma kilka możliwości, które pozwalają na ponowne użycie ustawień, dzięki czemu możesz używać ich wielokrotnie. Narzędzie Style pozwala na zapisanie i zastosowanie ustawień dla elementów za pomocą jednego kliknięcia. Albumy pozwalają zapisywać elementy konkretnego stylu, które chcesz używać konsekwentnie we wszystkich prezentacjach, w jednym poręcznym miejscu. Ustawienia przechowywanych szablonów dokumentów, tytuły lub inne elementy można używać w wielu lub we wszystkich swoich prezentacjach.