Komunikat ten pojawia się, gdy program V-Ray nie widzi licencji. Aby zdiagnozować problem i w konsekwencji go naprawić, postępuj zgodnie z opisem poniżej. Opis został podzielony na dwie części z uwagi na dwa systemy operacyjne z którymi współpracuje V-Ray. Wybierz opis, który dotyczy Twojego systemu operacyjnego :


Rozwiązanie problemu na komputerze z systemem Windows

 1. Upewnij się, że klucz USB (dongle) jest wpięty do komputera. Na kluczu znajduje się licencja programu.
 2. Przejdź do Menedżera urządzeń. W tym celu w Menu Start odnajdź i uruchom aplikację Wiersz polecenia lub Uruchom, Następnie wklej poniższą komendę
  mmc devmgmt.msc
 3.  W oknie Menedżera urządzeń odnajdź i rozwiń Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Jeżeli na rozwiniętej liście znajduje się WIBU BOX to przejdź do kroku nr 4, jeżeli WIBU BOX się nie wyświetla to:
  • Spróbuj wpiąć klucz USB (dongle) do innego portu USB.
  • Pobierz i zainstaluj sterowniki klucza USB ze strony <link> Instalując sterowniki wyciągnij klucz z portu USB.
  • Jeżeli WIBU BOX nadal nie wyświetla się Menedżerze urządzeń to prawdopodobnie jest uszkodzony i kwalifikuje się do wymiany. W celu weryfikacji klucza skontaktuj się z naszym działem pomocy przez formularz kontaktowy na stronie http://pomoc.progrupa.com
 4. Jeżeli komputer widzi klucz USB (jest widoczny w Menedżerze urządzeń) to otwórz przeglądarkę internetową i wpisz adres http://localhost:30304 Jeżeli:
  •  Wyświetlił się napis Get status of the server należy kliknąć i upewnić się, że na kluczu USB znajduje się ważna licencja programu
  • Jeżeli po wpisaniu localhost:30304 strona się nie wyświetla to należy pobrać i przeinstalować serwer licencji. Plik instalacyjny znajduje się na Twoim panelu klienta na stronie www.chaosgroup.com w zakładce Download. Do panelu klienta należy zalogować się wykorzystując login oraz hasło, które zostały wysłane na maila po zakupie programu V-Ray. Po zainstalowaniu serwera licencji rekomendujemy ponowne uruchomienie komputeraRozwiązanie problemu na komputerze z systemem Mac OS

 1. Upewnij się, że klucz USB (dongle) jest wpięty do komputera
 2. Uruchom program WkConfig i upewnij się, czy komputer widzi klucz USB. Jeżeli widzi, to przejdź do kroku nr 3, jeżeli klucz jest niewidoczny to:
  • Spróbuj wpiąć klucz USB (dongle) do innego portu USB.
  • Pobierz i zainstaluj sterowniki klucza USB ze strony www.wibu.com Instalując sterowniki wyciągnij klucz z portu USB.
  • Jeżeli WIBU BOX nadal nie wyświetla się Menedżerze urządzeń to prawdopodobnie jest uszkodzony i kwalifikuje się do wymiany. W celu weryfikacji klucza skontaktuj się z naszym działem pomocy przez formularz kontaktowy na stronie http://pomoc.progrupa.com
 3. Jeśli program WkConfig widzi klucz USB to otwórz przeglądarkę internetową i wpisz adres http://localhost:30304 Jeżeli:
  • Wyświetlił się napis Get status of the server należy kliknąć i upewnić się, że na kluczu USB znajduje się ważna licencja programu.
  • Po wpisaniu localhost:30304 strona się nie wyświetla należy uruchomić serwer licencji. Uruchom Spotlight (kliknij w ikonę lupy w prawym górnym narożniku) i wpisz oraz uruchom VRL Service.
  • Program VRL Service nie uruchamia się na komputerze należy pobrać i przeinstalować serwer licencji. Plik instalacyjny znajduje się na Twoim panelu klienta na stronie www.chaosgroup.com w zakładce Download. Do panelu klienta należy zalogować się wykorzystując login oraz hasło, które zostały wysłane na maila po zakupie programu V-Ray. Po zainstalowaniu serwera licencji rekomenduje ponowne uruchomienie komputera.