W LayOut, grupy są sposobem na utrzymywanie powiązanych elementów zorganizowanych w obszarze rysunku. Grupy mogą również wybierać i kopiować wiele elementów w prostszy sposób. Na przykład, jeśli wiesz, że będziesz chciał zawsze wybrać pole tekstowe i kształt razem, stwórz grupę, dzięki czemu wybierzesz je tylko raz.
Grupa jest jednostką, która zawiera inne jednostki LayOut. Można zagnieździć grupę wewnątrz danej grupy, aby utworzyć hierarchię grup, lub "grupy zagnieżdżone".
Idąc jeszcze, jednostki w grupach mogą być przypisane do różnych warstw. To daje Ci wygodę i poręczność grup, ale jednocześnie zapewnia kontrolę organizacyjną warstw. Ważne jest, aby pamiętać jednak, że grupy o wspólnych warstwach nie mogą być dołączone do grup, które korzystają z regularnych/niewspólnych warstw. Nie martw się jednak, LayOut ostrzeże Cię, jeśli spróbujesz to zrobić.
Aby utworzyć grupę, wykonaj następujące kroki:

  1. Z narzędziem Zaznacz, wybierz wszystkie elementy, które chcesz dołączyć do grupy.
  2. Wybierz Edycja > Grupa z paska menu, lub kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz grupę z menu, które się pojawi. Wszystkie wybrane przedmioty zostaną zgrupowane wewnątrz grupy.

Aby edytować grupę, kliknij dwukrotnie element z grupy za pomocą narzędzia Zaznacz. Wszystkie podmioty spoza kontekstu grupy pojawią się wyblakłe. Jeśli masz zagnieżdżone grupy, można kontynuować dwukrotne kliknięcie, aby otworzyć grupę, którą chcesz edytować. Kiedy skończysz edycję grupy, kliknij gdziekolwiek poza kontekstem grupy.
Jeśli dana grupa nie jest już ci potrzebna, wybierz podmiot grupy i wybierz polecenie Edycja > Rozgrupuj z paska menu. Lub kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Rozgrupuj z menu, które się pojawi. Wszystkie podmioty znajdujące się w grupie staną się znów osobnymi podmiotami.