Program V-Ray Next dla SketchUp pracuje w oparciu o internetowy serwer licencji. Wymagane jest posiadanie aktywnego konta na stronie www.chaosgroup.com Jeżeli nie posiadasz konta, a chcesz korzystać z programu V-Ray w wersji Demo, wówczas musisz je założyć.


Instalacja wersji Demo programu V-Ray Next dla SketchUp:


  1. Przejdź na stronę www.chaosgroup.com i kliknij w przycisk Sign In.
  2. Zaloguj się na swoje istniejące konto. Jeżeli nie pamiętasz loginu i hasła to skorzystaj z opcji Forgot your password. Jeśli nie posiadasz konta, wówczas utwórz nowe.
  3. Po zalogowaniu do panelu przejdź na stronę https://www.chaosgroup.com/trial/vray-sketchup i kliknij w przycisk Get Trial. W tym momencie Twoje konto zostało wzbogacone o licencję Demo dla programu V-Ray Next dla SketchUp.
  4. Pobierz i uruchom plik instalacyjny programu V-Ray Next dla SketchUp i postępuj zgodnie z instrukcjami instalatora. Jeżeli posiadasz jedną z wcześniejszych wersji programu V-Ray, to nie musisz jej usuwać, instalator zrobi to za Ciebie.
  5. Po zainstalowaniu programu V-Ray zostanie otwarta przeglądarka internetowa. Jeżeli tak się nie dzieje to uruchom ją manualnie i wprowadź adres http://localhost:30304/
  6. W przeglądarce powinna pojawić się strona jak niżej. Jeżeli tak się nie dzieje to należy przejść na stronę https://download.chaosgroup.com/?platform=47&product=48 i pobrać oraz zainstalować License Server. Po instalacji zostanie otwarta przeglądarka internetowa. Jeżeli tak się nie dzieje to uruchom ją manualnie i wprowadź adres http://localhost:30304/
  7. Kliknij w Enable online licensing

  8. Wpisz login oraz hasło do konta Chaosgroup. Krok ten może zostać pominięty jeżeli przeglądarka internetowa pamięta ostatnie logowanie na stronie www.chaosgroup.com
  9. Upewnij się czy przy pozycji Online Licensing widnieje zielony kwadrat. Oznacza on, że Twój serwer licencji jest aktywny. Poniżej powinny być widoczne odstępne licencje V-Ray.

  10. Uruchom program SketchUp. Jeżeli komputer ma dostęp do internetu to V-Ray powinien działać bez problemów.